Club app icon

Pitchero Club

The official Basildon United Football Club app

View

First Team - Match centre

Maldon & Tiptree
Basildon United
L Hope (54')
Full time
Sat 6 Apr 15:00 - The Bostik Football League - North Division Attendance 132

Highlights

View 0 new events
85:00 Sub Off
Jeffrey Cobblah is substituted off for Basildon United
85:00 Sub On
Kurt Smith is substituted on for Basildon United
79:00 Sub Off
Eli Benoit is substituted off for Basildon United
79:00 Sub On
Joseph Paxman is substituted on for Basildon United
79:00 Sub On
Stephane Ngamvoulou is substituted on for Maldon & Tiptree
79:00 Sub Off
Jorome Slew is substituted off for Maldon & Tiptree
77:00 Yellow Card
Daniel Cheema is yellow carded for Basildon United
74:00 Yellow Card
Callum Thompson is yellow carded for Basildon United
63:00 Sub Off
Matthew Brinklow is substituted off for Basildon United
63:00 Sub On
Daniel Cheema is substituted on for Basildon United
54:00 Goal 1 - 0
Liam Hope scores for Maldon & Tiptree
47:00 Sub On
Oluwatobi Coker is substituted on for Maldon & Tiptree
47:00 Sub Off
Lewis Dark is substituted off for Maldon & Tiptree
47:00 Sub On
Liam Hope is substituted on for Maldon & Tiptree
47:00 Sub Off
James Shepherds is substituted off for Maldon & Tiptree
Start of the game

Key moments

54:00
Goal Liam Hope scores for Maldon & Tiptree
Replay game

As it happened

  • Maldon & Tiptree
  • Basildon United
  • 0
  • Oluwatobi Coker Sub On 47:00'
  • Lewis Dark Sub Off 47:00'
  • Liam Hope Sub On 47:00'
  • James Shepherds Sub Off 47:00'
  • Liam Hope Goal 54:00'
  • Daniel Cheema Sub On 63:00'
  • Matthew Brinklow Sub Off 63:00'
  • Callum Thompson Yellow Card 74:00'
  • Daniel Cheema Yellow Card 77:00'
  • Joseph Paxman Sub On 79:00'
  • Eli Benoit Sub Off 79:00'
  • Stephane Ngamvoulou Sub On 79:00'
  • Jorome Slew Sub Off 79:00'
  • Kurt Smith Sub On 85:00'
  • Jeffrey Cobblah Sub Off 85:00'

Team selection

Maldon & Tiptree
  • 1. Ben McNamara
  • 2. James Shepherds
  • 3. Matthew Briggs
  • 4. Lewis Dark
  • 5. Jack Cawley
  • 6. Billy Roast
  • 7. Kojo Awotwi
  • 8. Laste Dombaxe
  • 9. Jorome Slew
  • 10. Eddie-Louis Dsane
  • 11. Tariq Issa
  • 12. Liam Hope
  • 13. Percy Kiangebeni
  • 14. Oluwatobi Coker
  • 15. Stephane Ngamvoulou
  • 16. Callum Coulter

League round up

Other North Division results

Bowers & Pitsea
4
0
Dereham Town
2
1
Brentwood Town
Coggeshall Town
1
2
2
2
Barking
Mildenhall Town
0
3
1
1
Heybridge Swifts

Comments

Loading comments

League table

# Team Pl Pts
14. Dereham Town 38 44
15. Great Wakering Rovers 38 41
16. Soham Town Rangers 38 40
17. Basildon United 38 39
18. Witham Town 38 34
19. Romford 38 34
20. Mildenhall Town 38 27

Affiliations

Club sponsors